Jdi na obsah Jdi na menu
 


Některé trávy s sebou nesou smrt aneb jedovaté rostliny

14. 3. 2010

Některé trávy s sebou nesou smrt aneb jedovaté rostliny


     Nebezpečí v podobě jedovatých rostlin čeká na morče na spoustě míst. Když morčeti trháte rostliny z louky a neznáte jaké jsou jedovaté, můžete je otrávit bohužel i sami. Morče může sníst něco jedovatého například, když vám uteče z venkovního výběhu do zahrádky nebo na louku. Snadno se také otráví, pokud ho necháváte volně běhat po bytě a necháte nějaké jedovaté rostliny v jeho dosahu...

.

.

Na louce...

     Spoustu nebo alespoň nějaké jedovaté květiny, co rostou na louce určitě znáte. Ty, co znáte méně či vůbec, morčeti nesmíte dát, protože by se mohlo snadno otrávit a potom zemřít.

PREVENCE:   Trhejte jen ty rostliny, které pořádně znáte; pokud bydlíte vedle louky, morče vám může utéct samo, takže pořádně zabezpečte venkovní výběh, aby vám morče nezdrhlo ;o)

DRUHY: pryskyřník, starček přímětník, vlnice, hasivka, třezalka, vratič obecný, vraní oko, kapradiny,...

.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

hasivka - kapradiny, pryskyřník, starček, třezalka, vlnice

Obrazek Obrazek

vraní oko, vratič

.

.

Na zahrádce...

     Na obyčejné zahradě, kde je tráva, semtam sedmikrásky a pampelišky se morče neotráví. Zahrádkou myslím okrasné zahrádky a skalky, kde se pěstují okrasné květiny, keříčky a trávy. Sem se morče dostane nejspíš, když vám uteče z venkovního výběhu.

PREVENCE:   Pečlivě zabezpečte venk. výběh, aby morče neuteklo a také ho zatěžte například cihlou, aby ho nepřevrhl pes (jestli nějakého máte).

DRUHY: petúnie, lilie, narcis, ocún, konvalinka, kosatec, filodendron, kapradiny; ještě většina květin, ale ty mají jedovaté cibule, které jsou pod zemí

.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

petúnie, lilie, narcis, ocún, kosatec

.

.

V bytě...

     Morčátka hrozně ráda něco okusují. V kleci mají tvrdý chleba a dřevěné špalíčky,  v bytě či domě zase nábytek, koberce a hlavně různé květiny, kterým morče neodolá, ale to je špatně.

PREVENCE:   Jestliže má morče možnost běhat po celém bytě, musíte odstranit všechny květiny z jeho dosahu (raději všechny jinak vám z ostatních nic nezbyde) a nebo můžete něčím ohraničit místa, kam může a kam ne, aby se jinam nedostalo.

DRUHY: lopatkovec, monstera, toulitka, brambořík, dieffenbachie, begonie, potovosec, gumovník, fíkus benjamin, kroton, lilek, břečťan, klívie, vánoční hvězda, oleandr, azalka, prašec,...

.

ObrazekObrazek ObrazekObrazekObrazek

brambořík, břečťan, dieffenbachie, fikus benjamin, lopatkovec

Obrazek Obrazek

monstera, prašec

.

Sweet dreams.. http://www.sweet-dreams.wz.cz/

.

Příznaky otrávení

 - slinění                                           - omámení

 - průjem                                           - ochrnutí

 - rychlý dech                                   - zástava dechu

 - křeče                                             -  . . .

.

První pomoc

     Když toho morčisko moc nesežere, můžete být celkem v klidu, protože se mu nejspíš nic nestane, maximálně mu bude trochu špatně, ale brzo se to spraví. Jestli toho sní hodně, musíte okamžitě zavolat veterináři, kolik a co snědl a ten už vám řekne co dál. Sami morčeti doma nepomůžete, takže pokud to s morčetem vypadá hůř, stejně budete muset zajet za veterinářem