Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cuys morčata

14. 3. 2010

Cuys morčata


 

CUYS

Pocházejí z Jižní Ameriky, kde se dodnes pěstují na maso a kvůli tomu byla vyšlechtěna do obřích rozměrů. U nás se ale pro maso nechovají ( uff). Jsou docela plachá, ale pokud jim věnujete více času, dají se ochočit. Chovají je ale spíše zkušenější chovatelé, protože vyžadují více péče, prostoru, krmení atd.

Obrazek

Dělí se na dvě skupiny, podle velikosti (hmotnosti)

1.skupina: cuy, má hmotnost od 1900 - 2500 g

2.skupina: cabayos, hmotnost až 4kg, velikost 50 cm!!

.

Další zvláštností je počet prstů. Normální morče má přední 4 a zadní 3, cuys mají 6-7 prstů. Co se týče plemen, tak jsou v Evropě zatím jen krátkosrstá - hladkosrstá i rozety ve všech barevných provedení.

Obrazek

.

Obrazek Obrazek Obrazek

.

Chov

Jak už jsem říkala, potřebují větší prostor - minimálně 3600 cm čtverečných na jedno morče, to je např. 60 x 60 cm. A co se týče krmení, tak by mělo dostávat více hlavně trávy a sena.

Nikdy se nesmí spářit normální morče s obřím morčetem. Například malá samička a velký samec - cuy morčátka se rodí o hmotnosti 80 - 250g, což by samičku doslova roztrhalo. I v případě malého samce a velké samičky to není dobré, protože by se mohli vyskytnout genetické vady!! První mláďata by samičky měli mít, když váží 700 g. Péče o mladé je stejná jako o normální morčátka.

Obrazek Obrazek